• LADU TÜHJAKS!
  • VÄGA PALJU SOODUSPAKKUMISI!
  • JÄTKUB KIIREMATELE!

Ksülitool - hammastele kasulik looduslik magusaine

28.01.2021 / 0 kommentaari
Ksülitool - hammastele kasulik looduslik magusaine

 

 Mis on ksülitool?

Ksülitool ehk kasesuhkur on looduslik magusaine, mis on teie keha jaoks palju kasulikum oli tavaline valge rafineeritud suhkur.  Seda peetakse sageli “diabeetiliseks magustajaks” ja on põhimõtteliselt sama magus kui sahharoos ent sisaldab 40% vähem kaloreid. 

 

Põhjus, miks see on diabeetikutele nii oluline, seisneb selles, et seda ei lagundata ega töödelda meie kehas nii nagu tavalisi suhkruid. Lauasuhkru glükeemiline indeks on tavaliselt umbes 100, ksülitool on aga vahemikus 7-13. See tähendab, et keha saab ksülitooli tarbida, ilma, et peaks pidevalt muretsema veresuhkru taseme kõikumise pärast. 

 

Ksülitool kuulub keemilisse rühma polüoolid, mida tuntakse sagedamini suhkrualkoholidena. Kummalisel kombel ei ole see aga ei suhkur ega ka alkohol vaid nende keemiline struktuur meenutab midagi vahepealset. 

 

Ksülitooli saadakse paljude tavaliste puu- ja köögiviljade, aga ka seente, marjade, kaera, maisi, suhkruroo ja kase kiulistest materjalidest

 

Selle avastasid juba 19. Sajandil Saksamaa ja Prantsusmaa keemikud ent puhtal kujul hakati kasutama alles 1930. aastatel. Teise Maailmasõja ajal kasutati seda sõduritel suhkruasendajana. 

 

Tänapäeval võib seda leida magusainena närimiskummides, hambapastades, suuvees ning mitmetes toiduainetes. 

 

 

Kasulik hammastele ja suuhügieenile

Erinevalt kristalsest valgest suhkrust, ei suuda meie suuõõnes elavad bakterid ksülitooli lagundada. Seepärast jääb ksülitooli söömise järgselt hambapinda nõrgestav happerünnak toimumata. Veelgi enam, kaariest tekitavad bakterid jäävad energiapuudusesse ega paljune enam.

 

Ksülitooli on kasutatud aastakümneid ja eriti populaarne on ta Soomes, kus ksülitoolitoodete kasutamine toidukorra järgselt on riiklikul tasandil kaariese ennetusprogrammis organiseeritud nii koolides kui viimastel aastatel ka lasteaedades.

 

Enamus kliinilisi uuringuid ongi tehtud just lastel, kes on kaariesele kõige vastuvõtlikumad. Hiljuti suhulõikunud hammas ei ole veel „küpsenud“ . Selleks, et hambaemail oma lõpliku tugevuse saavutaks, kulub umbes aasta. Selle aja jooksul on kaariest tekitada suutvatel bakteritel tunduvalt lihtsam hambaemailist läbi pääseda. Seepärast on ksülitoolist kõige enam kasu lastel.

 

Kõige tulemuslikum on ksülitooli kasutamine pärast söömist. Ksülitool tõrjub hambakatust kaariest tekitada võivad suhkrud välja. Hamba pind, mis muidu kaotaks hammast tugevdavaid kaltsiumi ja fosfori osakesi, säilitab oma tugevuse. Uuringud on näidanud, et ksülitooli sisaldav hambakatt aitab süljest kasulikke mineraale hambaemaili juurde tuua.

 

 

Ksülitooli kasulikkus näksides

 

Toiduainetööstuses lisatakse ksülitooli eeskätt „näksidele“ – need on tooted, mida kõige enam tarvitatakse põhitoidukordade vahel. Liiga sagedased vahepalad on peamine põhjus, miks kaaries tekib. Kui tavaolukorras saab hambapind toidukordade vahel süljest mineraalaineid ja hambakoe tugevus taastub, siis näksimisel tekib uus happerünnak ja email nõrgeneb. Näksid, kus suhkur on asendatud ksülitooli või muu kaariest mitte tekitava ainega, on hambale ohutud.

 

Mida kauem ksülitool hammastega kokku puutub, seda parem. Seepärast on ühtviisi head nii ksülitooli sisaldavad närimiskummid, mis suurendavad süljeeritust ja seeläbi puhastavat toimet, kui ka imemispastillid, mida suus hoitakse. 

 

Ksülitooli on kasutatud ka ravimite magustamisel. Haiguse ajal on suuõõs kuivem ja hambad tavapärase sülje kaitseta. Ksülitooli soovitatakse lastel, kes põevad sageli kõrva-nina- kurgu haiguseid samal põhjusel, miks hambakaariese ennetamisel. Ksülitoolist toitunud bakter kinnitub hambapinnale või limaskestale nõrgemini ja organism suudab tema eemaldamisega kergemini toime tulla.

 

 

Sobib diabeetikutele

Ksülitool on keemiliselt töödeldud suhkru vorm, mis tähendab, et keha ei suuda süsivesikuid lihtsateks suhkruteks jagada ja sellega vereringet üle ujutada ega insuliini ja glükoosi taset tasakaalust välja lüüa. See tähendab, et diabeetikud võivad tarbida ksülitooli kõigis oma tavalises toitudes kartmata tohutuid veresuhkru taseme muutusi.

 

Just see ongi olnud ksülitooli vanim ning enim kasutatav rakendus ning on aidanud miljoneid diabeetikuid üle maailma.

 

 

Kaalukaotus

Üks ksülitooli kõrvalmõjusid on, et see aeglustab veidi seedeprotsessi, peamiselt mao tühenemiseks kuluva aja osas. See tähenab, et inimesed, kes söövad ksülitoolipõhiseid toite, tunnevad kauem täiskõhutunnet - sarnane sellele, kui tarbitakse kiudainerikkaid toite. 

 

Kui kõht on täis, on vähem tõenäoline, et inimene tarbib liigselt suupisteid või sööb liiga palju. Seega abistab ksülitooli tarbimine säilitada tervislikku ja tasakaalustatud kaloraaži ning aitab kaasa dieedi pidamisele või kaalu langetamisele.

 

 

Ennetab kõrvainfektsioone

Ksülitooli dieedile lisamise üks huvitavamaid mõjusid on selle mõju kõrvapõletikele. 

 

Neid kannatavad enamasti lapsed ent võivad mõjutada ka täiskasvanuid. Oulu ülikooli haigla teadlased viisid läbi uuringud umbes 850 lapsega, mille tulemused näitasid, et ksülitoolil on viirusevastane ja antibakteriaalne toime. 

 

Vaid 8-10 grammi ksülitooli tarbimisel vähenes kõrvapõletike levimus 30%. 

 

 

Doseerimine

Enamikule ksülitooliga samasse klassi kuuluvatele looduslikele magusainetele on iseloomulikuks kõrvaltoimeks kergelt lahtistav efekt.

 

Päevane soovitatav kogus, milleks on 7–10 grammi ksülitooli päevas, jaotatuna 4–5 toidukorra järgsele tarbimisele, on kümnetes kordades väiksem. Pealegi kasvab ksülitooli taluvus selle regulaarsel kasutamisel veelgi.

 

Aastal 2016 tehtud uuringus leiti, et täiskasvanud saavad tarbida 10-30g puhast ksülitooli päevas ning peale nii öelda ksülitooliga harjumist tõuseb see 70 grammini päevas ilma ühegi kõrvaltoimeta. 

 

 

Koerad ei kannata ksülitooli

Isegi väikesed ksülitooli kogused võivad olla koertele ohtlikud. Kassid seevastu taluvad Xucker-ksülitooli ilma probleemideta aga siiski hoidke need tooted loomadest eemale!

 

 

Kvaliteetsed suhkruvabad ksülitooli sisaldavad tooted

RoheValikust leiad laia sortimendi erinevaid ksülitooli sisaldavaid tooteid ning ka puhast ksülitooli, mida saab kodus valge suhkru asemel kasutada:

 

Kommentaarid