• LADU TÜHJAKS!
  • VÄGA PALJU SOODUSPAKKUMISI!
  • JÄTKUB KIIREMATELE!

Miks tarbida kuivatatud mangot? (peale suurepärase maitse)

12.12.2020 / 0 kommentaari
Miks tarbida kuivatatud mangot? (peale suurepärase maitse)

Lisaks sellele, et kuivatatud mango maitseb väga hästi, on see ka suurepärane tervislik vahepala. Vaatame lähemalt, miks me seda kollast magusat puuvilja tarbima peaksime.

Mango on oma  maitsva viljaliha tõttu üks ihaldatumaid troopilisi puuvilju ning seda peetakse lausa niinimetatud "superpuuviljaks." Selle muljetavaldav toitainete loetelu sarnaneb toidulisandi omaga! Mango on täis vitamiine, mineraale ja antioksüdante, mida meie keha vajab enda kaitsmiseks, arendamiseks ja heaks toimimiseks.

 

Suhkur ja sulfitid lisatakse mango kuivatamisel protsessi traditsiooniliselt peamiselt ensüümide aktiivsuse pärssimiseks (mis põhjustab riknemist) ja puuvilja värvi säilitamiseks.

 

Kuna see RoheValiku filosoofiaga heast toidust ei kattu, siis meie müüme ainult töötlemata puhast kuivatatud mangot,mis ei säili aastaid, aga pole ka täis mõttetut jama. Puhtuses peitub võlu ning sellega kaasnevad hea maitse ning parim tootekvaliteet.

 

Vaatame aga lähemalt, millised kasud tervisele kaasnevad selle suurepärase puuvilja veetleva maitse nautimisest. 

 


A-vitamiin


Esimene kuivatatud mango kasu on seotud A-vitamiiniga, mida kuivatatud mangos leidub ohtralt. See vitamiin on tervisliku nägemise, naha säramise ja tugeva immuunsüsteemi jaoks ülioluline. Sellisena aitab kuivatatud mango söömine parandada nägemist ja ravida vananemisega seotud silmahaigusi, samuti silmahaigusi nagu glaukoom ja katarakt(hallkae).

 

Kuivatatud mangos sisalduv A-vitamiin aitab muuhulgas ravida ka selliseid nahahaigusi nagu akne, psoriaas, ekseem ja põletused. Samuti ennetatakse päikese käes viibimise ja naha vananemise mõjusid. Lisaks soodustab see haavade paranemist.

 

Kuivatatud mango A-vitamiini tugevdab sama komponent, mis annab mangodele (ja muudele puu- ja köögiviljadele) punase, kollase ja oranži värvi. Söömisel muudab meie keha need oluliseks toitaineks.

 

 

Kiudained


Kuivatatud mangod sisaldavad lahustuvaid kiude, mis mitte ainult ei abista seedimist ja puhastavad seedesüsteemi, vaid aitavad vähendada kolesterooli ja soodustavad kaalu langetamist. Lisage sellele sisaldab mango ensüüme, mida nimetatakse amülaasideks ja mis aitavad toidul kergemini imenduda. Need aitavad ka komplekssed süsivesikud lihtsateks suhkruteks jagada.

 

 

Antioksüdandid


Nagu teisedki superpuuviljad, sisaldavad mangod ühendeid, mis toimivad antioksüdantidena. Antioksüdandid kaitsevad meie rakke vabade radikaalide kahjustuste eest, mis on sageli seotud vähi, diabeedi ja vananemisega.

 

Üheks selliseks antioksüdandiks nimetatakse mangiferiini, mis on olnud paljude uuringute objektiks. Need uuringud viitavad kõik mangiferiini võimele ennetada ja võidelda keha erinevate osade rakkude kahjustuste vastu.

 

 

Naistele hea


Kuivatatud mangod sisaldavad folaadiannuseid, mis oksüdeerumisel muutuvad foolhappeks. Foolhapet peetakse oluliseks sünnituseelseks toidulisandiks. See on beebi aju ja seljaaju nõuetekohase arengu jaoks hädavajalik, hoides sellega ära lapse närvisüsteemi alaarenguga seotud defekte.

 

Lisaks sisaldavad kuivatatud mangod ka kaltsiumi ja rauda, mis on luude tervisele hädavajalikud, eriti raseduse ja vananemise ajal. Raud aitab ära hoida aneemiat - seisundit, millele naised võivad kalduda igakuiste kuupuhastuste ajal ja pärast seda.

 

 

Meeleolu tõstvad omadused


Kuivatatud mango maine meeleolu tõstjana tuleneb selle kõrgest B-vitamiinide tasemest, nimelt B1 (tiamiin), B3 (niatsiin), B6 (püridoksiin) ja B9 (folaat). Neid vitamiine leidub tavaliselt populaarsetes multivitamiinipreparaatides.

 

Multivitamiine turustatakse nii, et nad edendavad ärksat meelt, aitavad võidelda stressiga ja säilitavad vastupidavuse kogu päeva vältel. Neid reklaamitakse vanematel inimestel närvide taastumise ja imikute korraliku närviarengu hõlbustamiseks.

 

Ent kõige parem oleks muidugi need otse toidust saada. Tabletid loomulikult  aitavad samuti  ja on tänapäeva kiire elu juures oluliselt mugavamad. Mõned toidulisandid väidavad isegi, et need kiirendavad ainevahetust, suurendades seeläbi energiat ja põletatud kaloreid.

 

Kõik eelpool toodud väited aitavad tugevdada multivitamiinide mainet õnnevitamiinide või meeleolu tõstjatena, aga kõige parem on, et kõiki neid aineid võib leida ka kuivatatud mangodest!

 

 

Kõrge mangaani ja vase sisaldus


Mangaan ja vask on mineraalid, mida on kuivatatud mangodes rohkesti. Mangaan on mineraal, mis on vajalik paljude keha funktsioonide jaoks, näiteks kudede ja luude moodustumine, vere hüübimine ning rasvade ja süsivesikute ainevahetus. Mangaanipuudus võib põhjustada osteoporoosi, artroosi, aneemiat ja düsmenorröad.

 

Teiselt poolt on punaste vereliblede moodustamiseks, närvide tervislikuks seisundiks ja tugevaks immuunsüsteemiks vaja vaske. Ehkki see võib olla haruldane, võib vasepuudus olla eluohtlik seisund. Samamoodi ei pea vaske lisana võtma, kuna seda leidub enamikus toitudes, näiteks kuivatatud mangodes.

 

Kuivatatud mangod sisaldavad ka kaaliumi, mis on lihaste funktsioneerimiseks hädavajalik, sealhulgas hädavajalik ka südames ja kopsudes. Kaaliumipuuduse tagajärjel võib tekkida seisund, mida nimetatakse hüpokaleemiaks.

 

 

Oluline C-vitamiin


Kuigi osa mangodes sisalduvast C-vitamiinist läheb kuivatamise käigus kaduma, jääb kuivatatud mangodesse siiski korralik kogus, mis aitab tugevdada immuunsust ja parandada kudesid. C-vitamiin, tuntud ka kui askorbiinhape, kiirendab nohust taastumist ja kaitseb isegi vähki põhjustavate vabade radikaalide eest.

 

Kuivatatud mango söömine hoiab loomulikult ära C-vitamiini puudusega seotud sümptomeid, nagu lööbed, igemete veritsus ja haigus, mida nimetatakse skorbuudiks.

 

Loodame,et aitasime selle artikliga natukene avardada millised on kuivatatud mango omadused ja mida sellest oodata.

Omaltpoolt siiski soovitame seda tarbida mõistlikus kogustes ja süüa igapäevaselt väga mitmekesiselt. 

 

Meie ilma töötlemata puhta kuivatatud mango võid leida siit:

 

 

 

Kommentaarid